-->

Noc Bardów im. Ryszarda Rebelki

 

Noc Bardów im. Ryszarda Rebelki

Pomysłodawcą „Nocy Bardów” był Ryszard Rebelka (1943-1995) – bard, poeta, kabareciarz, malarz, wychowawca młodzieży i wielki miłośnik naszej „Małej Ojczyzny”.


Impreza powstała jako alternatywa dla wielkiego medialnego świata. Ideą Ryszarda Rebelki było stworzenie miejsca, gdzie uzdolniona młodzież miałaby szansę zaistnieć przed szeroką publicznością. Udało się! Przez ostatnie 22 lata na starogardzkiej scenie bardów wystąpiło ponad 700 wykonawców piosenki autorskiej i poezji śpiewane, nie tylko ze Starogardu i okolic, ale także z Niemiec, Rosji i Białorusi. „Noc Bardów” od zawsze cieszy się popularnością także wśród widzów o czym świadczą wcześnie wyprzedane bilety. Przede wszystkim jest imprezą, która na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny naszego miasta. Efektem współpracy i wymiany doświadczeń artystycznych jest wydanie dwóch płyt zawierających utwory poezji śpiewanej, także autorstwa Ryszarda Rebelki i Karola Wojtyły w wykonaniu młodych artystów.


Dla zwiększenia wartości edukacyjnej i artystycznej imprezy, zapraszane są co roku gwiazdy polskiej estrady. Do tej pory na „Nocy Bardów” wystąpili: Maciej Zębaty, Wojciech Młynarski, Andrzej Sikorowski, „Stare Dobre Małżeństwo”, „Wolna Grupa Bukowina”, Stanisław Soyka, Krzysztof Daukszewicz, Rafał Olbrychski, Edyta Geppert, Marian Opania, Tadeusz Woźniak, Grzegorz Turnau, Magda Umer i w ubiegłym roku Katarzyna Groniec.
„Noc Bardów” jest świadectwem tego, że w naszej „Małej Ojczyźnie” tkwi wielki potencjał!

Ostatnia XXIII edycja Nocy Bardów miała charakter spotkania wykonawców i laureatów z 22 poprzednich spotkań. W pierwszym dniu świętowania usłyszeliśmy uczestników poprzednich edycji i wspólnie wyłoniliśmy trzech najlepszych, którzy wystąpili w sobotę jako support gwiazdy wieczoru. W tym roku na deskach sceny bardów zaśpiewała Ewa Błaszczyk.

 

 

 

 

 

 

Mecenasi i przyjaciele kultury

 


Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij komunikat