Wydrukuj tę stronę
-->

Film o sztuce - Dziewczyna z fabryki

21 maj 2020

W cyklu filmy o sztuce proponujemy za pośrednictwem portalu niezlasztuka.net biograficzną opowieść o Edie Sedgwick, kobiecie która stała się inspiracją Andy'ego Warhola.

Dziewczyna z fabryki (2006), reż. George Hickenlooper

Dziewczyna z fabryki to biograficzna opowieść o Edie Sedgwick (Sienna Miller), supergwieździe Andy’ego Warhola (Guy Pearce), która w wieku 22 lat postanowiła rzucić studia i wyruszyć do Nowego Jorku, spełniając swój „american dream”. Choć historia w dużej mierze poświęcona jest Edie, równie wyraźnie zaznaczona jest sylwetka artysty. To dzięki niemu świat odkrył urodę i wyjątkowy styl młodziutkiej Amerykanki, której kariera nabrała niesamowitego tempa. Film stawia kilka ważnych pytań, wobec których widz nie może pozostać obojętny. Gdzie kończy się osobowość, a zaczyna produkt? Tłoczone wciąż do przemysłu komercyjnego pomysły z Fabryki Warhola przejawiały się nie tylko pod postacią krótkich filmów czy serigrafii. Edie była jednym z wykreowanych tworów. Szybko osiągnięty status gwiazdy popchnął Sedgwick w sidła narkotyków i złego towarzystwa. Dziewczyna z fabryki nie demonizuje działalności Andy’ego Warhola, lecz zmusza do trzeźwego spojrzenia na kolorową popkulturę, która niekiedy pod warstwą jaskrawej farby kryła brud i ludzki dramat.

Zwiastun:

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij komunikat